Pradžia Naujienos Klausimai iš
Atnaujintas: 2017-01-31

Klausimai iš

 

Vienas žinomiausių verslo portalų "bzn start" sulaukia įvairių klausimų apie verslo pradžią bei vystymą. VšĮ "Versli Lietuva" komanda pateikia atsakymus į skaitytojų klausimus.

1. Kokie reikalavimai keliami norint užsiimti mėsos rūkymu ir jos pardavimu?

2. Ketinu pradėti sezoninį verslą ir nežinau nuo ko pradėti. Verslas būtų - minkštų ledų ir pop kornų pardavinėjimas turistiniame miestelyje, nuosavame sklype. 

3. Ką reikia įsteigti norint pardavinėti savo gamybos metalo gaminius (staliukus, šašlykines, paveikslus ir t.t.) Kokie dokumentai reikalingi norint atidaryti internetinę parduotuvę? Ar reikia patentuoti savo gamybos darbus?

4. Norėčiau atsidaryti tabako parduotuvę. Kokių licencijų reiktų ir kaip jas gauti?

5. Ko reikia norint prekiauti iš mašinos?

6. Reikalavimai vizažistės darbui

7. Norėčiau prekiauti dėvėtais vėžimėliais įsigytais iš privačių asmenų ES šalyse.

8. Norėčiau pradėti prekiauti rūbais iš Turkijos. Kokiu dokumentų reikia iš pardavėjo, kad būčiau saugi jog perku originalią prekę?

9. Kokių reikia leidimų ir dokumentų prekybai pilstomais kvepalais iš ES šalių? 

10. Kokios paskirties patalpos reikalingos kavinei?

11. Norint atidaryti kaime maisto prekių parduotuvę, ar užtenka verslo liudijimo?

12. Autolaužyno atidarymas, nuo ko pradėti?

13. Nuomoju patalpas grožio salono veiklai kartu su savo bendraminte. Ar galime kažkaip užregistruoti mūsų sugalvotą salono pavadinimą kaip fiziniai asmenys?

14. Ko reikia, norint atidaryti vaikų žaidimų kambarį? Ar reikia kokių licencijų, leidimų? 

15. Norėčiau išsinuomoti kioskelį ir prekiauti avalyne. Kokių reikia dokumentų ir ar turi būti kasos aparatas?

16. Ar yra koks nors būdas gauti pažymą gaminti konditerinius gaminius (ilgo išsilaikymo, sausi produktai, be kremo) namuose?

17. Prekyba maisto produktais mugių, miesto švenčių metu

18. Ar norint atlikti masažus savo ar klientų namuose reikalingas patentas?

19. Ketinu įkurti privatų vaikų darželį Vilniuje ar jo apylinkėse, tačiau trūksta informacijos

20. Koki patentą reikėtų turėti norint teikti statybos paslaugas UAB įmonei?

21. Noriu gaminti telefonų ir kompiuterinės technikos laikiklius

22. Prekyba sumuštiniais, pica, kava iš furgono/mašinos


Kokie reikalavimai keliami norint užsiimti mėsos rūkymu ir jos pardavimu?

Ketinu užsiimti mėsos rūkymu ir pardavinėjimu, t. y. tai būtų kiaulių pirkimas iš ūkininko, apdorojimas ir rūkymas vyktų mano namuose, rūkykloje. Pardavimui žinoma reikės nuomotis kokią nors vietą turgelyje arba prekyvietėse.

Norėdami užsiimti mėsos apdorojimu, rūkymu bei pardavimu, turite gauti gyvūninio maisto tvarkymo subjekto veterinarinį patvirtinimą, kurį suteikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Su laisvos formos prašymu turite pateikti patalpų planą. Svarbu paminėti, jog patalpos, kuriose vykdysite veiklą turi būti gamybinės paskirties. Patalpose, kuriose planuojama veikla, turi būti pažymėtos atskiros patalpos gyvūnų apdorojimui, skerdimui, patalpa, kuri bus rūkoma mėsa bei patalpa, kurioje paruošti gaminiai bus supakuojami ir paruošiami tiekimui į rinką. Patalpos turi būti įrengtos bei išdėstytos taip, kad būtų išvengta kryžminės taršos.

Visi mėsos gaminiai turi būti tinkamai įpakuoti ir paženklinti. Maisto produktų etiketėse reikia pažymėti:

   - maisto produkto pavadinimą;

   - sudedamųjų dalių sąrašą;

   - visas alergiją ar netoleravimą sukeliančios medžiagas, naudojamas gaminant ar ruošiant maisto produktą ir išliekančias galutiniame produkte, nors ir pakitusiu pavidalu;

   - tam tikrų sudedamųjų dalių ar jų kategorijų kiekį;

   - maisto produkto grynąjį kiekį;

   - minimalų tinkamumo vartoti terminą arba nuorodą „Tinka vartoti iki … (data)“;

   - visas specialias laikymo ir (arba) vartojimo sąlygas;

   - maisto verslo operatoriaus pavadinimą ar įmonės pavadinimą ir adresą;

   - kilmės šalį ar kilmės vietą numatytais atvejais;

   - vartojimo instrukciją, jei be jos būtų sudėtinga teisingai vartoti šį maisto produktą;

  - maistingumo deklaraciją (pateikti privaloma nuo 2016 m. gruodžio 13 d.).

 

Ketinu pradėti sezoninį verslą ir nežinau nuo ko pradėti. Verslas būtų - minkštų ledų ir pop kornų pardavinėjimas turistiniame miestelyje, nuosavame sklype. 

Būtų samdomas vienas darbuotojas. Taigi kas reikalinga verslo pradžiai? Verslui įkurti pajamų turiu. Planuojamas veiklos terminas 3 mėnesiai. 

Informuojame, kad norint užsiimti ledų bei spragėsių prekyba turite:

 1. Įregistruoti teisinę formą. Šiuo atveju, kai veiklą ketinama vykdyti tik sezono metu ir žadama samdyti darbuotoją, rekomenduojame pasirinkti teisinę formą individuali veikla pagal pažymą.
 2. Turite gauti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą. Šį pažymėjimą galima išsiimti ir tik sezoninei prekybai vasaros metu. Pažymėjimą išduoda teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Taip pat Jums reikės kreiptis į miestelio, kuriame planuojate vykdyti veiklą, savivaldybę ir pateikti projektą dėl prekybos vietos plano Architektūros skyriui bei suderinti visus klausimus dėl atliekų tvarkymo. Jei norėsite pasikabinti iškabą ar pasistatyti informacinį stendą, kuriame būtų teikiama informacija apie prekiaujamus ledus, spragėsius, jų kainą ir pan., reikės gauti savivaldybės, kurioje vykdysite veiklą, leidimą įrengti išorinę reklamą. Daugiau informacijos apie maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo bei leidimo įrengti išorinę reklamą išdavimo tvarką galima rasti portale www.verslovartai.lt

Svarbu paminėti, kad darbuotojai turi pasitikrinti sveikatą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka prieš pradėdami dirbti bei turi turėti galiojantį privalomą higienos žinių pažymėjimą, taip pat dėvėti švarius darbo drabužius.

 

Ką reikia įsteigti, norint pardavinėti savo gamybos metalo gaminius (staliukus, šašlykines, paveikslus ir t.t.) Kokie dokumentai reikalingi norint atidaryti internetinę parduotuvę? Ar reikia patentuoti savo gamybos darbus?

Norint prekiauti savo gamybos metalo gaminiais internetu pirmiausia jums reikėtų gauti individualios veiklos pažymėjimą, kurį išduoda Valstybinė mokesčių inspekcija arba steigti įmonę (uždarąją akcinę bendrovę arba mažąją bendriją) valstybės įmonėje „Registrų centras“. Šias procedūras galite atlikti internetu VMI arba Registrų centro svetainėse.

Norint atidaryti internetinę parduotuvę Jums reikės užsiregistruoti asmens duomenų valdytoju Asmens duomenų apsaugos inspekcijoje. Tai galite padaryti ir internetu, naudodamiesi Asmens duomenų apsaugos inspekcijos elektroninių paslaugų sistema.

Taip pat, reikėtų atkreipti dėmesį į elektroninei rinkodarai keliamus reikalavimus, nustatytus Reklamos įstatyme bei Elektroninių ryšių įstatyme.

Prekiaujant internetu Jums taip pat bus aktualios Mažmeninės prekybos taisyklės. Jų privalo laikytis visi mažmenine prekyba užsiimantys verslai.

Patentuoti savo gamybos darbus nėra privaloma. Tai yra kiekvieno verslininko ar įmonės teisė. Ne kiekvienas gaminys gali būti patentuojamas. Išradimas gali būti patentuojamas, jeigu jis:

 • PatentabilusPatentų įstatymas nustato, kad išradimais nėra laikomi, todėl ir nepatentuojami: 1) atradimai, mokslo teorijos ir matematikos metodai; 2) gaminių išoriniai vaizdai; 3) žaidimų, intelektinės arba ūkinės veiklos planai, taisyklės ir būdai, taip pat kompiuterių programos; 4) informacijos teikimo būdai; 5) natūralioje aplinkoje esantis žmogaus kūnas ar jo elementas, įskaitant geno seką ar jos dalis.
 • Naujas. Išradimas yra naujas arba patobulintas, jeigu jis nežinomas technikos lygiu, t. y. išradimas nėra ankstesnio tam tikroje techninėje srityje egzistuojančio produkto ar proceso analogas ar jo dalis. išradimo paskelbimas moksliniame žurnale, jo pristatymas konferencijoje, jo naudojimas prekyboje ar patalpinimas įmonės kataloge yra laikomi veiksmais, kurie panaikina išradimo naujumą ir padaro jį nepatentabiliu.
 • Išradimo lygio. Išradimas yra laikomas turinčiu išradimo lygį (arba neakivaizdžiu) kai, atsižvelgiant į ankstesnį technikos lygį, išradimas nebus akivaizdus turinčiam kvalifikaciją atitinkamos technikos srities asmeniui. Keli pavyzdžiai, kas nėra laikoma naujais išradimais: nedideli matmenų pakeitimai; produkto padarymas portatyviu; detalių pakeitimas; medžiagų pakeitimas arba nedideli pakeitimai ekvivalentiška detale ar funkcija.
 • Pritaikomas pramonėje. Išradimas negali būti vien tik teorinis reiškinys – jis turi būti naudingas t.y, tai, ką galima pagaminti bei panaudoti, ir apima konkrečią sritį, pavyzdžiui, žemės ūkį, transportą ir pan. Kai kuriose šalyse vietoj „pramoninio pritaikomumo“ termino vartojamas taip vadinamas „naudingumo“ terminas.
 • Atskleistas. Pagal daugelio šalių nacionalinius įstatymus, pateikiant patento paraišką privaloma atskleisti išradimą pakankamai aiškiai ir išsamiai, kad išradimą galėtų atkurti asmuo, turintis konkrečios techninės srities, kurioje padarytas išradimas, kvalifikaciją. Kai kuriose šalyse reikalaujama, kad išradėjas atskleistų taip vadinamą išradimo „geriausią variantą“ tam, kad išradimas galėtų būti praktiškai panaudojamas.

Dėl gaminių patentavimo Jums reikėtų kreiptis į Valstybinį patentų biurą, kuris priima paraiškas patentui gauti.

Jeigu norite apsaugoti savo gaminių ar jų dalies vaizdą (dizainą) tuomet į Valstybinį patentų biurą reikėtų kreiptis dėl dizaino registravimo.

 

Norėčiau atsidaryti tabako parduotuvę. Kokių licencijų reiktų ir kaip jas gauti?

Kokių dokumentų reikia norint importuoti cigaretes bei kitus tabako gaminius?

Norint atidaryti tabako produktų parduotuvę, taip pat norint importuoti cigaretes bei kitus tabako gaminius, pirmiausia reikia įregistruoti savo veiklą. Svarbu žinoti, kad užsiimti tabako gaminių prekyba bei importu gali tik įmonės teisinį statusą turintys ūkio subjektai, t. y. ši veikla negali būti vykdoma su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma.

Jūsų veiklai reikės licencijos verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais ir leidimo įrengti išorinę reklamą, jei norėsite pakabinti iškabą su parduotuvės pavadinimu.

Licenciją bei leidimą išduoda savivaldybė, kurios teritorijoje planuojama verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais. Daugiau informacijos apie licencijos ir leidimo išdavimą, dokumentus kuriuos reikia pateikti kartu su prašymu, terminus bei mokesčius rasite portale www.verslovartai.lt. Prašymus licencijoms gauti ir kitus dokumentus galima pateikti tiesiogiai savivaldybės institucijai arba taupant laiką naudojantis elektroniniu būdu per portalus www.verslovartai.lt arba www.epaslaugos.lt.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 9 str., importuotojai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – NTAKD) Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pagal prekių ženklą ir rūšį privalo pateikti Europos Komisijos nustatytos formos pranešimą apie tabako gaminių sudedamąsias dalis ir išsiskiriančias medžiagas. Svarbu pažymėti, kad NTAKD, atsižvelgdamas į Europos Komisijos pateiktą rekomendaciją, tabako gaminių bei elektroninių cigarečių gamintojams ir importuotojams, pageidaujantiems nuo š. m. gegužės 20 d. teikti informaciją apie gaminių sudedamąsias dalis ir išsiskiriančias medžiagas, teikia paaiškinimą dėl laikino išankstinio duomenų teikimo ES bendru elektroninio registravimo portalu (EU-CEG), adresu: (http://ec.europa.eu/health/euceg/).

Lietuvos Respublikoje parduodamų tabako gaminių sudėties ir kokybės rodikliai bei ženklinimas turi atitikti  Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytus reikalavimus. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Lietuvos Respublikoje parduoti oraliniam vartojimui skirtą, kramtomąjį, taip pat uostomąjį tabaką draudžiama.

 

Ko reikia norint prekiauti iš mašinos?

Liepos, rugpjūčio mėnesiais turėsime prinokusių mangų tiesiai ant medžio. Norime, kad galėtų paragauti kuo daugiau žmonių, todėl galvojame atvažiuoti į miestus ir tam tikrose vietose prekiauti iš automobilio. Gal galite papasakoti ar reikalingi leidimai iš miestų, ir ką dar privalome žinoti? Taip pat, norėtume pasidaryti stendą ant dviračio ir Palangoje prekiauti važiuojant per Basanavičiaus gatvę, kas reikalinga šiuo atveju?

Norint prekiauti maisto produktais, šiuo atveju mangais, reikia turėti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą.  Šį pažymėjimą pagal veiklos vietą išduoda atitinkama teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Pažymėjimas išduodamas neterminuotam laikui.

Atsižvelgiant į tai, kad prekybą norite vykdyti skirtinguose miestuose iš automobilio, reikės gauti tų miestų savivaldybių leidimus prekybai ir paslaugų teikimui viešosiose vietose. Kiekviena savivaldybė skelbia konkursus, atrankas į nustatytas viešąsias savivaldybės vietas, kuriose gali būti vykdoma ūkinė – komercinė veikla. Atrankos paskelbtu laiku verslininkai turi atvykti į vietą ir dalyvauti konkurse, kurio metu nustatomas prekybos vietos laimėtojas. Atrankos organizavimo vieta, data bei laikas yra skelbiami savivaldybių interneto portaluose, taip pat konkrečios savivaldybės vietinėje spaudoje. Svarbu žinoti, kad konkursai dėl prekybos viešosiose vietose sezono metu dažniausiai skelbiami pavasarį, taip pat, kad yra ribotas nustatytų viešųjų vietų, kuriose gali būti vykdoma ūkinė – komercinė veikla, skaičius.

Norime atkreipti dėmesį, kad nuo š. m. Vilniaus miesto savivaldybė taiko daug paprastesnę leidimų prekiauti iš automobilių tvarką. Tereikia gauti leidimą iš seniūnijos, kurioje planuojate verstis prekyba. Prekiauti galima įvairiose miesto vietose, kur galima sustoti – šalikelėse, netoli skverų, parkų ar biurų. Tačiau prekiauti vienoje vietoje galima ne ilgiau kaip vieną valandą. Norint gauti leidimą prekiauti tokiu būdu, seniūnijai reikia pateikti transporto priemonės techninės apžiūros kortelę, transporto priemonė privalo būti tvarkinga.

Svarbu paminėti, kad jei vykdant prekybą norėsite pasikabinti iškabą, pasistatyti reklaminį stendą, kuriuose būtų nurodyta, pvz., kuo prekiaujate, kaina, įmonės pavadinimas, telefono Nr. ir pan., reikės gauti savivaldybės, kurioje vykdysite veiklą, leidimą dėl išorinės reklamos įrengimo. Tačiau, jei ši informacija bus pateikta ant automobilio, iš kurio vykdysite prekybą, kaip dizaino, grafiniai elementai, tai tokiu atveju, leidimas įrengti išorinę reklamą nebus reikalingas. Daugiau informacijos apie minėtus leidimus, bei maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, jų išdavimo procesus, terminus, mokesčius prašymų formas rasti portale www.verslovartai.lt

Planuojant vykdyti prekybą iš automobilių turite žinoti, kad maisto tvarkymo subjekto transporto priemonės turi būti suprojektuotos, pilnai įrengtos, švarios, suremontuotos, geros būklės.  Transporto priemonės planas, dydis turi atitikti geros higienos praktikai būtinas sąlygas. Konstrukcija turi būti tokia, kad juos būtų galima tinkamai valyti ir dezinfekuoti. Taip pat svarbu žinoti, kad darbuotojai dirbantys su maistu turi pasitikrinti sveikatą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka prieš pradėdami dirbti ir nustatytu dažnumu tikrintis periodiškai. Darbuotojai turi turėti galiojantį privalomą higienos žinių pažymėjimą, taip pat dėvėti švarius darbo drabužius. Išsamesnę informaciją apie reikalavimus transporto priemonei, įrenginiams, asmens higienai, atliekų tvarkymą rasite portale www.verslovartai.lt arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos portale www.vmvt.lt

Dėl išvežiojamosios prekybos Palangoje, J. Basanavičiaus g., informuojame, kad Palangos miesto savivaldybėje yra draudžiama išvežiojamoji prekyba. Tokiu atveju yra dvi galimybės:

 • Dalyvauti savivaldybės organizuojamame konkurse dėl leidimo prekiauti ir teikti paslaugas viešosiose vietose savivaldybės teritorijoje.
 • Užsiimti prekyba privačioje valdoje. Tokiu atveju, Palangos miesto savivaldybei reikia pateikti: a) savininko sutikimą, kad leidžia jo sklype užsiimti ūkine – komercine veikla; b) suderinti projektą su Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriumi; c) bei suderinti atliekų tvarkymo projektą su Palangos miesto savivaldybės Rinkliavų skyriumi.

 

Kokie reikalavimai tiek įmonei, tiek vizažistei, kuri vestų įmonėje vizažo kursus kitoms merginoms porą kartų per mėnesį? Ar tokiu atveju būtina su vizažiste sudaryti darbo sutartį, ar tiesiog užtektų verslo liudijimo ir atlikėjo sutarties?

Specialūs reikalavimai vizažo paslaugų teikimui nėra taikomi. Jei šie kursai būtų kvalifikacijos kėlimo mokymai, kurių rezultate būtų išduodamas specialus sertifikatas, patvirtinantis įgytą kvalifikaciją, tokiu atveju vizažo specialistė turėtų akredituoti savo mokymo programa Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijoje. Vizažo specialistei reikėtų gauti profesinio ugdymo licenciją iš Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos. Kad gautumėte licenciją, Jūs turite pateikti prašymą bei gauti įgaliotos įstaigos, kuri tikrina mokymo programas pagal savo kompetenciją, mokymo sąlygų atitikimą reikalavimams ekspertizę, kad Jūsų programa yra tinkamos kokybės. Įstaigą Jums turi priskirti Švietimo ir mokslo ministerija. Gavus licenciją galėsite išduoti sertifikatus, kurie turės savo serijos numerį ir teisinį pagrindą kvalifikacijos kėlimui.

Šias paslaugas vizažo specialistė gali teikti turėdama verslo liudijimą. Suteikusi paslaugą, specialistė išrašo sąskaitą įmonei arba individualiems asmenims, kurie sumoka už suteiktas mokymo paslaugas.

 

Norėčiau prekiauti dėvėtais vėžimėliais įsigytais iš privačių asmenų ES šalyse. 

Nuo ko reikėtų pradėti ir kokius dokumentus bei leidimus reikia turėti norint vykdyti šią veiklą? Ar galima prekyba su licencija, ar vis tik reikalinga verslo pažyma?

Šią veiklą galima vykdyti tik su individualios veiklos pažymą, nes tokio tipo veikla nėra įtraukta į sąrašą veiklų, kurias galima vykdyti su verslo liudijimu.

Vykdant veiklą su individualios veiklos pažyma Jūs turite kaupti visus išlaidas ir pajamas įrodančius dokumentus. Perkant dėvėtus vėžimėlius iš privačių asmenų, turite už šiuos asmenis išrašyti sąskaitą faktūrą, kuri parodytų, kad Jūs esate prekės pirkėjas, o pardavėjas yra konkretus fizinis asmuo. Taip Jūs įforminate pirkimo sandorį. Jei pinigus gaunate arba mokate banko pavedimu, reikia išrašyti sąskaitą faktūrą, jei esate PVM mokėtojas – PVM sąskaitą faktūrą. Jei apmokėjimas vyksta grynais pinigais, turite išrašyti pinigų priėmimo kvitą, o pirkėjui paprašius ir sąskaitą faktūrą.

Norėčiau pradėti prekiauti rūbais iš Turkijos. Kokiu dokumentų reikia iš pardavėjo, kad būčiau saugi jog perku originalią prekę?

Pavyzdžiui, Adidas sportinius kostiumus? Radau daug pardavimo vietų Stambule, nesu ekspertė, bet drabužiai atrodo aukštos kokybės, tik nežinau kaip juos importuoti į Lietuvą. Nuo ko man pradėti? 

Pirmiausia reikėtų įsitikinti, kad jūsų perkami ir importuojami drabužiai yra pagaminti ir pardavinėjami su prekės ženklo (pvz., Adidas) savininko žinia ir sutikimu. Paprastai drabužių pardavėjai turi prekės ženklo savininko ar jo atstovo suteiktą licenciją prekiauti ar gaminti tokius drabužius. Neįsitikinus drabužių originalumu, galima susilaukti prekės ženklo savininko ar jo atstovo pretenzijos ar net ieškinio.

Importuojant drabužius į Lietuvą jums reikės drabužių įsigijimo dokumentų (sutarties, sąskaitos ar panašaus pirkimo faktą ir nuosavybės teisę įrodančio dokumento) bei užpildyti tam tikras formas Lietuvos muitinėje. Dėl konkrečių dokumentų, kuriuos Jums reikės užpildyti, ir konkrečių procedūrų siūlome kreiptis tiesiogiai į Muitinės departamentą, kurio kontaktus rasite interneto svetainėje www.cust.lt. Importuojant drabužius iš Turkijos, muito mokesčiai nemokami, tačiau įsigyjamoms prekėms yra taikomas 21 % PVM tarifas.

Norint prekiauti rūbais, pažymėtais prekės ženklu, Jums reikės gauti prekės ženklo savininko sutikimą tai daryti. Siūlome peržiūrėti dominančių prekės ženklų interneto svetaines, kuriose paprastai nurodoma, kur kreiptis dėl tokio sutikimo.

Taip pat, nepamirškite, kad Lietuvoje pardavinėjami drabužiai turi turėti etiketę, ant kurios būtų informacija apie drabužį lietuvių kalba. Ant etiketės privaloma nurodyti šią informaciją:

 1. Prekės pavadinimą;
 2. Gamintojo pavadinimą ar prekės ženklą;
 3. Prekės kilmės šalį;
 4. Importuotoją ir jo adresą (jeigu prekės importuotos ne iš Europos Sąjungos);
 5. Naudojimo ypatumus (tekstilės gaminio priežiūra);
 6. Papildoma informacija apie tekstilės gaminių ir drabužių priežiūrą gamintojo pateikta teksto forma (ne simboliais) turi būti pateikta raštu ir lietuvių kalba;
 7. Gaminio dydį;
 8. Prekės pardavimo kainą (mažmeninei prekybai).

Kokių reikia leidimų ir dokumentų prekybai pilstomais kvepalais iš ES šalių? 

Turiu individualią veiklą pagal pažymą ir prekiauju drabužiais per internetą, bet dabar noriu pradėti prekiauti pilstomais kvepalais iš ES per internetą ir kartu turgavietėje. Ar reikia man keisti dokumentą leidžiantį prekybą? Ar dar reikia kokių papildomų leidimų pardavinėjant tokius kvepalus?

Kosmetikos gamyba su individualia veikla pagal pažymą yra galima, tačiau Jums reikėtų gauti leidimą-higienos pasą (http://www.verslovartai.lt/lt/leidimai/leidimas-bhigienos-pasasb/156984/), kurį išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (http://nvsc.lrv.lt/). Šį leidimą galite gauti elektroniniu būdu, pasinaudoję Elektroniniais valdžios vartais (https://www.epaslaugos.lt/portal/providers/43221?searchId=48c66648-70f9-4774-86bc-33b7a7e5077f).

Kosmetikos gaminiai turi būti gaminami laikantis geros gamybos praktikos principų. Preziumuojama, kad laikomasi geros gamybos praktikos tada, kai gamyba atitinka tam tikrus darniuosius standartus. Tarptautiniame ISO 22716:2007 standarte pateikiamos kosmetikos gaminių gamybos, kontrolės, laikymo ir išsiuntimo rekomendacijos.

Siūlome pasinaudoti portale www.verslovartai.lt esančia atmintine kosmetikos gamybai (http://www.verslovartai.lt/lt/atmintines/Kosmetikos+gamyba/35/) bei peržiūrėti VšĮ „Versli Lietuva“ renginio „Geroji verslo praktika: Kosmetikos gamyba ir pardavimas“ skaidres (http://www.verslovartai.lt/lt/pradzia/renginiu-geroji-verslo-praktika-medziaga/), kuriose paaiškinami visi pirmieji žingsniai pradedant gaminti kosmetiką.

Kokios paskirties patalpos reikalingos kavinei?

Noriu paklausti ar būtinos maitinimo paskirties patalpos kavinei, kurios modelis analogiškas Coffee Inn. Patalpose parduodama tik kava ir jau paruošti užkandžiai (gamyba ten nevyktų).

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 40 str. 1 d. 1p. „Statinių naudotojai privalo naudoti statinį (jo patalpas) pagal paskirtį, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus ir tvarką“.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. birželio 11 d. įsakymo Nr. 289 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.01.09:2003 „Statinių klasifikavimas pagal jų naudojimo paskirtį“ patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas) 8.5 punkte  apibrėžta, kad „Maitinimo paskirties pastatai – skirti žmonėms maitinti: valgyklos, restoranai, kavinės, barai ir kiti pastatai“.

Išimtys, kada gyvenamuosius ar negyvenamuosius pastatus ar jų patalpas nepakeitus jų paskirties galima naudoti Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje, patvirtintame Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226, nurodytai veiklai,  yra įtvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. spalio 12 d. nutarimu Nr. 1178 patvirtintame „Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos apraše“ (toliau – Aprašas). Apraše nurodytas baigtinis veiklos rūšių sąrašas, kurias galima vykdyti vieno ar dviejų butų ir daugiabučiame name ar jų gyvenamosiose patalpose ir viešbučių, administracinės, prekybos, kultūros, poilsio paskirties pastatuose ar patalpose, nepakeitus jų paskirties. Tačiau, kavinės veikla nepatenka į Apraše nurodytą išimčių sąrašą. Atsižvelgiant į tai, Jums reikėtų ieškoti maitinimo paskirties pastatų arba patalpų.

Svarbu paminėti, kad aukščiau minėtame Įsakyme nustatyta, kad norint vykdyti ekonominę veiklą ne visame pastate, o tik jo dalyje, neviršijančioje 50 procentų pastato bendro ploto, pastato paskirties keisti nereikia. Tokiu atveju, galite susirasti pvz., viešbučių, administracinės, prekybos ar poilsio paskirties pastate esančias Jums tinkamas patalpas ir pakeisti tų patalpų paskirtį į maitinimo, nekeičiant paties pastato paskirties.

Norint atidaryti kaime maisto prekių parduotuvę, ar užtenka verslo liudijimo?

Ar gali tai būti papildoma veikla prie pagrindinio darbo?

Pradedant verslą, kaip ir žaidžiant šachmatais, reikia keletą ėjimų, žingsnių numatyti į priekį. Norint atidaryti maisto prekių parduotuvę, pirmiausia, reikia gerai pagalvoti, kokiais maisto produktais ruošiatės prekiauti, nes nuo to priklausys, kokią teisinę formą pasirinkti. Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarime Nr. 1797 „Dėl verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių“ (toliau – Nutarimas), yra nurodytos konkrečios individualios veiklos, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, pvz., prekyba kioskuose (įeina į EVRK klasę 52.62), prekyba prekyvietėse, suteikianti teisę verstis išnešiojamąja ir išvežiojamąja prekyba (įeina į EVRK klases 52.62; 52.63), prekyba iš (nuo) laikinųjų prekybos įrenginių (įeina į EVRK klasę 52.63). Taip pat Nutarime yra įtvirtinta nuostata, kad pvz., prekybos verslo liudijimas nesuteikia teisės prekiauti cukrumi. Atsižvelgiant į tai, jei norite užsiimti šiuo verslu kaip fizinis asmuo, reikėtų rinktis individualią veiklą pagal pažymą.

Tačiau labai svarbu paminėti, kad jei planuosite prekiauti alkoholio ir tabako produktais, reikės gauti licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholio gėrimais ir licenciją verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais. Šios licencijos yra išduodamos tik įmonės teisinį statusą turintiems ūkio subjektams.

Atsakydami į antrą klausimą dėl papildomos veiklos, informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 114 straipsniu, darbuotojas gali eiti antraeiles pareigas arba dirbti darbus kitoje darbovietėje, jeigu to nedraudžia įstatymai ar kiti norminiai teisės aktai. Todėl bendruoju atveju, tai yra leidžiama, tačiau darbo sutarties dėl antraeilių pareigų (darbo) ypatumus nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir kolektyvinės sutartys.

Autolaužyno atidarymas

Noriu supirkti naudotus automobilius, juos išardyti, tinkamas dalis parduoti, likusį metalą išrūšiuoti ir parduoti. Kokie reikalingi leidimai, dokumentai? Kaip turi būti įrengtos patalpos arba aikštelė ? Nuo ko pradėti?

Norint užsiimti eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo (autolaužyno) veikla,  reikėtų pradėti nuo teisinės formos pasirinkimo ir verslo įregistravimo. Norime atkreipti dėmesį, kad šią veiklą galima vykdyti tiek turint individualios veiklos pažymą, tiek pasirinkus įmonės teisinį statusą.

Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 2 priede yra nurodytos ūkinės veiklos, kurioms turi būti atliekama atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo. Minėto priedo 11.8. punkte yra nurodyta „metalo laužo, įskaitant nereikalingas transporto priemones, saugyklų įrengimas (kai įrengiamas didesnis kaip 0,5 ha plotas)“ veikla. Atsižvelgiant į tai, norint užsiimti eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo veikla, reikėtų kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl atrankos dėl  poveikio aplinkai įvertinimo. Atrankos tikslas – nustatyti, ar privaloma atlikti konkrečios planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą.

Norint užsiimti šia veikla, reikės gauti pavojingų atliekų tvarkymo licenciją, taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą bei taršos leidimą, kuriuos taip pat išduoda Aplinkos apsaugos agentūra. Išsamesnę informaciją apie šiuos leidimus, jų išdavimo procesą, terminus bei mokesčius galima rasti portaluose www.verslovartai.lt bei www.gamta.lt.

Vykdant šią veiklą reikėtų vadovautis eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 710 (toliau – Taisyklės), kuriose nustatyti pagrindiniai reikalavimai transporto priemonių atliekų susidarymo prevencijai, eksploatuoti netinkamų transporto priemonių surinkimui, apdorojimui, išmontavimui, jų dalių pakartotiniam naudojimui ir perdirbimui. Šios Taisyklės privalomos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims ir yra taikomos transporto priemonėms ir eksploatuoti netinkamoms transporto priemonėms bei jų dalims ir medžiagoms nepriklausomai nuo to, kaip transporto priemonė prižiūrima arba remontuojama ją naudojant, ar ji surinkta iš gamintojo pateiktų dalių, ar iš kitų dalių, kurios, kaip atsarginės arba keičiamosios dalys, atitinka šiai sričiai taikomus reikalavimus.

Svarbu paminėti, kad pavojingas atliekas tvarkantys vadovaujantys darbuotojai bei specialistai, atsakingi už pavojingų atliekų surinkimą, saugojimą, naudojimą, perdirbimą ir šalinimą, turi turėti atestatus, patvirtinančius jų kvalifikaciją bei profesinį pasirengimą. Pavojingųjų atliekų tvarkymo ūkio subjektų atsakingų darbuotojų mokymus vykdo Aplinkos ministerijos įgaliotos organizacijos: Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos institutas ir VšĮ „Aplinkos vadybos ir audito institutas“. Atestavimo tvarką nustato  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 19 d. įsakymas Nr. 684 „Dėl Pavojingų atliekų tvarkymo licencijavimo taisyklių bei Pavojingas atliekas tvarkančių įmonių darbuotojams taikomų kvalifikacinių reikalavimų ir atestavimo tvarkos patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. balandžio 3 d. įsakymas Nr. D1-287 „Dėl Pavojingas atliekas tvarkančių įmonių atsakingų darbuotojų mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad ūkio subjektai, kurie užsiima atliekų surinkimo ir apdorojimo veikla, turi registruotis Atliekų tvarkytojų valstybės registre, kaip tai yra nustatyta  Atliekų tvarkytojų valstybės registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimu Nr. 896 „Dėl Atliekų tvarkytojų valstybės registro įsteigimo, Atliekų tvarkytojų valstybės registro nuostatų patvirtinimo, Registro veiklos pradžios nustatymo“ ir Atliekų tvarkytojų valstybės registro taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. D1-86 „Dėl Atliekų tvarkytojų valstybės registro taisyklių patvirtinimo“.

Nuomoju patalpas grožio salono veiklai kartu su savo bendraminte. Abi dirbame pagal verslo liudijimus. 

Ar galime kažkaip užregistruoti mūsų sugalvotą salono pavadinimą kaip fizinis asmuo? Reklamos neplanuojame kabinti iš lauko pusės, o norėtume, kad tai būtų pavadinimas užklijuotas ant vitrininių langų arba iš salono vidaus.

Jums reikės kreiptis į savivaldybės, kurioje vykdote veiklą, administraciją dėl leidimo įrengti išorinę reklamą išdavimo. Leidimas įrengti išorinę reklamą savivaldybės teritorijoje suteikia teisę reklamos skleidėjui (fiziniam ar juridiniam asmeniui) įrengti ir skleisti išorinę reklamą.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos reklamos įstatymu, „Išorinė reklama – reklama, kurios pateikimo priemonės yra ne patalpose. Šioms pateikimo priemonėms priskiriamos įvairios specialios (stendai, skydai, stulpai, vitrinos, iškabos ir pan.) ir pritaikytos (pastatų sienos, stogai, laikinieji statiniai, transporto priemonės, oro balionai ir pan.) reklamos pateikimo priemonės.“

Nepaisant to, kad norite užklijuoti grožio salono pavadinimą ant vitrininių langų iš salono vidaus, Jums vis tiek reikės gauti leidimą dėl išorinės reklamos įrengimo. Išimtis galėtų būti padaryta tik tuo atveju, jei reklama būtų įskaitoma tik iš salono vidaus. Tačiau jei klijuosite iš salono vidaus, o bus įskaitoma stovint iš išorės, tokiu atveju, tai yra traktuojama, kaip išorinė reklama ir leidimas vis tiek bus reikalingas.

Išsamesnę informaciją apie leidimo įrengti išorinę reklamą išdavimą, terminus ir mokesčius rasite portale www.verslovartai.lt

Atsakydami į Jūsų klausimą dėl pavadinimo registravimo, informuojame, kad Valstybės įmonėje „Registrų centre“ yra registruojami įstaigų ir kitų juridinių asmenų pavadinimai. Jūsų atveju, tai bus ne įmonės, o  tik grožio salono pavadinimas, kurį įregistruoti nėra prievolės. Jei pageidaujate, galite salono pavadinimą registruoti kaip prekinį ženklą, tačiau reikia gerai pagalvoti ar verta. Svarbu paminėti, jog tam, kad ženklas būtų įregistruotas ir saugomas, jis turi atitikti jam keliamus reikalavimus. Ženklo atitikimą absoliutiems reikalavimams tikrina Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras (toliau – Patentų biuras). Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, kad kuriant prekių ženklą svarbu įvertinti, ar nėra rinkoje ankstesnių tokių pačių ar panašių prekių ženklų. Paiešką galima atlikti konkrečiose prekių ženklų duomenų bazėse, kurios dažniausiai yra viešos ir nemokamos. Išsamesnę informaciją apie prekių ženklų registravimą galite rasti Patentų biuro portale.

Ko reikia, norint atidaryti vaikų žaidimų kambarį? Ar reikia kokių licencijų, leidimų?

Mačiau, jog buvo toks klausimas, tačiau atsakymas pateiktas 2012 metais. Manau jau yra pasikeitimų. Ar reikalingos higienos licencijos ir t.t.?

Vaikų žaidimų kambariai pastaruoju metu yra populiari verslo sritis. Vaikų žaidimų kambariai yra pilni įvairių žaislų, atrakcijų vaikams, todėl svarbu, kad jie būtų saugūs. Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo naujas teisės aktas, kuris apibrėžia reikalavimus vaikų žaidimų kambario įrengimui, prietaisams bei jų priežiūrai. Naujoji higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ neįpareigoja verslo subjektų gauti lieidimą-higienos pasą, tačiau įrengiant patalpas reikia vadovautis nustatytais reikalavimais. Su higienos norma galite susipažinti čia: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/09eb8720823b11e5b7eba10a9b5a9c5f

Jei vaikų žaidimų kambaryje bus teikiamos maitinimo paslaugos, veiks kavinė ar bus parduodami kokie nors maisto produktai bei gėrimai, reikia gauti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą. Šis pažymėjimas yra suteikiamas tada, kai yra išpildomi reikalavimai patalpoms. Pavyzdžiui, jei patalpose atidarysite kavinukę, kurioje gaminsite sumuštinius, virsite sriubą ar karštus patiekalus, turės būti įrengta virtuvė atitinkant reikalavimus pagal planuojamą meniu. Jei pardavinėsite kavą, arbatą, sultis, bandeles, saldumynus ar kitus gaminius, kurių patys negaminsite, o tik pirksite iš tiekėjų, tuomet atskiros patalpos gali ir neprireikti. Svarbu, kad maisto laikymo vietoje būtų užtikrinta temperatūra bei švara. Su Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo išdavimo procedūra galite susipažinti čia: http://vmvt.lt/node/596?language=lt. Kai kurie žaidimų kambariai maitinimo klausimą išsprendžia taip, jog įrengia virtuvę, kurioje patys klientai gaminasi maistą. Tokiu atveju nereikia gauti minėto pažymėjimo.

Jei planuosite kabinti išorinę reklamą ar iškabą su žaidimų kambario pavadinimu, reikės šią iškabą suderinti su vietine savivaldybe ir gauti išorinės reklamos leidimą. Leidimo kaina priklausys nuo iškabos dydžio bei vietos. Dėl detalesnės informacijos apie leidimo išdavimą reikia kreiptis į konkrečią savivaldybę, kurioje planuojate vykdyti veiklą.

Norėčiau išsinuomoti kioskelį ir prekiauti avalyne. Kokių reikia dokumentų ir ar turi būti kasos aparatas?

Ar reikia pildyti žurnalus ir ar turi būti buhalteris?

Jūsų planuojamai veiklai yra reikalingas kasos aparatas, kadangi veiksite uždaroje patalpoje ir atsiskaitymai vyks grynaisiais pinigais. Įvykdžius grynųjų pinigų operaciją, klientui turite pateikti kasos čekį, o kliento pageidavimu ir sąskaitą faktūrą, jei esate PVM mokėtojas – PVM sąskaitą faktūrą. Kiekvieną operaciją turite fiksuoti kasos žurnale. Visos parduodamos prekės turi turėti Jūsų nuosavybę patvirtinančius dokumentus. Tai gali būti sąskaitos faktūros, kuriose būtų įvardintos prekės, kurias įsigijote, tiekėjo ir Jūsų rekvizitai.

Ar reikia buhalterio, ar ne, priklauso nuo teisinės formos, kurią pasirinksite. Jei veiklą vykdysite su individualios veiklos pažyma arba su Mažosios bendrijos juridiniu asmeniu, Jums neprivaloma samdytis buhalterės. Jei veiklą vykdysite su UAB juridiniu statusu, tai Jums atsiranda prievolė samdyti buhalterę arba pasirašyti sutartį su buhalterinę apskaitą vykdančia įmone.

Ar yra koks nors būdas gauti pažymą gaminti konditerinius gaminius (ilgo išsilaikymo, sausi produktai, be kremo) namuose?

Ar apskritai yra įmanoma gaminti namuose? Galbūt VMVT turi kokių nors išimčių? Neteisinga, jog taip žlugdomas smulkusis verslas, nes dauguma didelių kepyklų pažeidžia daugiau reikalavimų nei gaminant namuose.

Norėdami užsiimti konditerinių produktų gamyba, turite gauti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, vienas iš reikalavimų, norint gauti šį pažymėjimą yra keliamas patalpoms, kuriose bus vykdoma ši gamybinė veikla, o būtent šios patalpos turi būti gamybinės, komercinės paskirties. Atvejai, kuomet gali būti naudojamos gyvenamosios patalpos komercinėje veikloje yra apibrėžtos Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. spalio 12 d. nutarimu Nr. 1178. Tad Jūsų atveju, Jūs turėtumėte pakeisti patalpų, kuriose yra planuojam vykdyti ši veikla paskirtį. Apie patalpų paskirties keitimą visą reikiamą informaciją rasite štai čia: http://www.verslovartai.lt/lt/naudingi-patarimai/patalpu-paskirties-keitimas/

Prekyba maisto produktais mugių, miesto švenčių metu

Kokia verslo forma geriausia būtų pasirinkti (IĮ, verslo liudijimas, ind. veiklos pažyma)? Kieno vardu turėtų būti registruojama tarkim verslo liudijimas, jeigu gamina vienas asmuo, o parduoda kitas? Šiuo atveju, gamina mama, o klausimus susijusius su prekyba sprendžia sūnus? Ar tokiai prekybai yra reikalingas kasos aparatas? Kokį pelno mokestį turėtume sumokėti valstybei nuo parduotos produkcijos? Kaip suprantu turi būti gautas VMVT maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas, bei įregistruotas gyvūninio maisto tvarkymo subjektas, tačiau kieno vardu tai turi būti atlikta? Ar gamybinės patalpos gali būti gyvenamosios paskirties ar būtinai turi būti gamybos paskirties?

Paklausime nėra konkrečiai nurodyta kokie maisto produktai bus gaminami, todėl sunku nurodyti kokią verslo formą fizinis asmuo turėtų pasirinkti. Verslo formos pasirinkimą nulemia vykdomos veiklos EVRK kodas, dėl kurio gyventojas turėtų kreiptis į Lietuvos statistikos departamentą. Žinant veiklos EVRK kodą reikia  pasiskambinti į VMI (1882) ir sužinoti kokią individualios veiklos formą galima pasirinkti.

Pateikiame keletą veiklos pavyzdžių.

Įsigijus verslo liudijimą galima užsiimti „Šviežių ir ilgai išsilaikančių konditerijos kepinių ir pyragaičių gamyba, džiūvėsių ir sausainių gamyba"(EVRK kodas 10.72 ir 10.71) . Šiuo atveju fizinis asmuo gali prekiauti konditerijos gaminiais mugėse ir miesto švenčių metu, kadangi jo įsigytas verslo liudijimas suteikia teisę prekiauti konditerijos gaminiais, neįsigijus prekybos verslo liudijimo ir prekybos konditerijos gaminiais vieta sutampa su konditerijos gaminių gamybos vieta, t. y. fizinis asmuo įsigijo verslo liudijimą neribojant veiklos teritorijos, tai prekiauti savos gamybos konditerijos gaminiais jis galėtų visoje LR teritorijoje.

Išsiimant verslo liudijimą į jį galima įrašyti vieną iš šeimos narių, kuris padės vykdyti veiklą, šiuo atveju motina išsiimant gamybos verslo liudijimą į jį gali įrašyti savo sūnų, bet motina pati turi gaminti ir prekiauti, o sūnus bus kaip pagalbininkas. 

Gaminti gyvūninio maisto produktus ir prekiauti jais galima turint individualios veiklos pažymą bei įregistravus juridinį asmenį (individualią įmonę, mažąją bendriją, uždarąją akcinę bendrovę). 

Gyvūninio maisto gamyba su verslo liudijimu negalima.

Su verslo liudijimu galima prekiauti mugėse ar turgavietėse maisto produktais įsigytais iš kitų juridinių ar fizinių asmenų. Fizinis asmuo, įsigijęs prekybos verslo liudijimą, prekybos vietoje privalo turėti prekių įsigijimo dokumentus: sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą – kai prekės, medžiagos arba žaliavos įsigytos iš Lietuvos juridinių asmenų; prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvito pirmąjį egzempliorių arba PVM sąskaitą faktūrą – kai prekės perkamos iš fizinio asmens, įsigijusio verslo liudijimą verstis prekyba, kai iš verslo liudijimą įsigijusio fizinio asmens perkama jo pagaminta produkcija. 

Šiuo nurodytu atveju gaminti gyvūninio maisto produktus mama gali turint individualios veiklos pažymą, o sūnus gali būti įdarbintas pagal darbo sutartį ir užsiimti prekyba arba mama ir sūnus išsiimti atskiras individualios veiklos pažymas ir sudaryti jungtinę veiklos sutartį, arba sūnus išsiėmęs verslo liudijimą prekiauti iš mamos įsigytais maisto produktais.

Kasos aparatų naudoti neprivaloma, kai prekiaujama iki 10 dienų trukmės (ne ilgiau) organizuojamose parodose, mugėse savo gamybos prekėmis arba ne patalpose įrengtose lauko (gatvės prekyviečių ir panašiai) prekybos vietose.(https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.A77DCEEE5DDC/qsmmZpLEDE)

Kadangi prekybą planuojama vykdyti viešose vietose (mugių, miesto švenčių metu) būtina gauti leidimą tokiai veiklai. Dėl nurodyto leidimo išdavimo reikia kreiptis į vietos savivaldybės administraciją.

Gaminti maisto produktus galima tik negyvenamosiose, komercinėse patalpose.

Fizinis arba juridinis asmuo, norėdamas gaminti, parduoti, sandėliuoti maisto produktus, turi turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kurį išduoda pagal veiklos vietą atitinkama teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vadovaudamasi Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. spalio 15 d. įsakymu  Nr. B1-527 (Žin., 2008, Nr. 123-4693).

Daugiau informacijos apie Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo išdavimą galite rasti: http://vmvt.lt/node/596

Gyvūninio maisto tvarkymo subjekto registravimas būtinas, kai vykdoma su gyvūniniu maistu susijusi veikla:

 • pieno produktų gamyba ūkiuose ir šių produktų pardavimas;
 •  žvejyba;
 • paukščių, kiškinių gyvūnų šviežios mėsos, medžiojamųjų laukinių gyvūnų mėsos ir žuvų mažais kiekiais tvarkymas ir tiekimas į vietinę rinką.

 

Dėl konkretaus maisto gamybos ir prekybos reikalavimų gyventojas turi kreiptis į teritorinę Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

Daugiau informacijos apie Gyvūninio maisto tvarkymo subjekto registravimą galite rasti: http://vmvt.lt/node/597?language=lt

Dirbant su verslo liudijimu mokami mokesčiai: 1)fiksuotas pajamų mokestis, kuris priklauso nuo savivaldybės, taip pat nuo veiklos; 2) VSD įmokos – 50 proc. nuo bazinės pensijos dydžio, t.y. 56,00 eur;  3)PSD mokestis – 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos.

Dirbant su individualios veiklos pažyma mokesčiai mokami ir deklaruojami pasibaigus kalendoriniams metams iki kitų metų gegužės mėn. 1 d. : 1) GPM 5 proc. nuo apmokestinamųjų pajamų, t.y per metus gautų pajamų atėmus išlaidas šioms pajamoms uždirbti; 2) VSD  28,5 proc. nuo 50 proc. apmokestinamųjų pajamų; 3) PSD 9 proc. nuo 50 proc. apmokestinamųjų pajamų.

Ar norint atlikti masažus savo ar klientų namuose reikalingas patentas? 

Kokie kiti dokumentai reikalingi ir norint juos gauti kur kreiptis?

 Statistikos departamento duomenimis, masažo paslaugos patenka į Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (toliau – EVRK): · 96.04 klasę„ Fizinės gerovės užtikrinimo veikla“. Į šią klasę įeina turkiškų pirčių, saunų, garo vonių, soliariumų, liesėjimo ir lieknėjimo salonų, masažo kabinėtų ir kt. veikla. · 86.90 klasę„ Kita žmonių sveikatos priežiūros veikla“. Į šią klasę įeina žmonių gydymas ne ligoninėse ir ne gydytojų ar odontologų: slaugytojų, akušerių, fizioterapeutų ar kitų paramedicinos specialistų veikla, optometrijos hidroterapijos, gydomojo masažo, darbo terapijos, kalbos terapijos, kojų pirštų priežiūros (pedikiūro), homeopatijos, chiropraktikos, akupunktūros ir kt. srityse. Šios veiklos gali būti vykdomos tik sveikatos priežiūros klinikose, tokiose, kaip firmų, mokyklų, senelių namų, darbo ir globos organizacijų klinikos, stacionarinėse (ne ligoninių) gydymo klinikose, taip pat privačiuose konsultantų kabinetuose, ligonių namuose ar kitur. Atsižvelgiant į tai, masažo paslaugų teikimą kliento namuose numato tikį 86.90 klasę patenkantys gydomieji masažai ir tik tie, kurie yra suteikiami ligoniams. Kitais atvejais, masažo paslaugos turi būti teikiamos masažo kabinetuose ar kitose 86.90 klasėje nurodytose vietose. Nepaisant to, kokį pasirinktumėte variantą, norime atkreipti dėmesį, kad veiklos patenkančios į EVRK 86.90 ir EVRK 96.04 klases, vadovaujantis Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr.333, negali būti vykdomos su verslo liudijimais (patentais). Tokiu atveju, galite rinktis arba individualios veiklos pažymą, arba įmonės teisinį statusą. Asmuo, norintis teikti masažo paslaugas, turi atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 22 d. įsakyme Nr. V-27 „Dėl masažuotojo profesijos kvalifikacinių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ įtvirtintus reikalavimus. Pirmiausia, turi būti įgijęs formalią masažuotojo profesinę kvalifikaciją, antra, turi turėti masažuotojo spaudą. Šį spaudą išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Svarbu žinoti, kad masažo paslaugos patenka į Visuomenės sveikatos priežiūros įstatyme nustatytą veiklų, kurioms būtinas leidimas – higienos pasas, sąrašą. Leidimą išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Kitas svarbus leidimas, kurį išduoda savivaldybės yra leidimas įrengti išorinę reklamą. Jei planuojate virš masažo kabineto kabinti iškabą su pavadinimu arba šalia pasistatyti stendą, tokiu atveju, reikia gauti minėtą leidimą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei Jūsų teikiamos paslaugos būtų priskiriamos 86.90 klasei, į kurią patenka gydomasis masažas, tokiai veiklai reikėtų licencijos, kaip sveikatos priežiūros veiklai. Tuomet gavus leidimą – higienos pasą Jums reikėtų licencijuoti įmonę (čia jau būtų reikalinga steigti įmonę). Už licencijavimą atsakinga Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Daugiau informacijos apie minėtus leidimą, išdavimo procedūras, terminus ir mokesčius galite rasti portale www.verslovartai.lt

Ketinu įkurti privatų vaikų darželį Vilniuje ar jo apylinkėse, tačiau trūksta informacijos.

Kokie yra reikalavimai? Nuo ko pradėti, kiek lėšų reikėtų investuoti?

Ką turėtumėte žinoti, norint pradėti šią veiklą:

1. Jums reikia išsirinkti juridinę formą, pagal kurią vykdysite veiklą. Jūsų atveju tai gali būti UAB, MB arba VšĮ. Čia rasite daugiau apie kiekvieną teisinę formą plačiau: http://www.verslovartai.lt/lt/verslo-planavimas/verslo-formos-pasirinkimas/

2. Kitas aspektas, patalpos. Patarčiau rinktis patalpas, kuriose jau buvo vykdoma ši veikla. Jei tokių nerasite, tada turėsite jas įsirengti pagal Leidimo-higienos paso reikalavimus.

3. Pagrindinis leidimas, kurį turite gauti yra Leidimas-higienos pasas. Jį išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Higienos reikalavimai, pagal kuriuos turite įrengti patalpas yra šiame teisės akte: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.AF02472A1EBF .

4. Taip pat maitinimo reikalavimai yra svarbūs. Jei planuosite patys gaminti maistą, turte turėti virtuvę, atitinkančią maisto tvarkymo reikalavimus bei gauti maisto subjekto patvirtinimo pažymėjimą, jį išduoda Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, pažymėjimo aprašymas čia: http://vmvt.lt/node/596 . Taip pat turite gauti valgiaraščio vertinimo pažymą: http://vmvt.lt/node/867 . Jei planuosite užsakinėti maistą iš kitos įmonės, teikiančios maitinimo paslaugas, tokiu atveju reikalavimai yra mažesni, pilnai įrengtos virtuvės nereikia, tačiau turite užtikrinti saugų maisto laikymą, užtikrinti tinkamą maisto temperatūrą. Tokiu atveju Jums reikalavimai maisto tvarkymui yra mažesni.

5. Norint vykdyti vaikų švietimą, turite vadovautis ikimokyklinio ugdymo programų gairėmis, turėti atitinkamus specialistus, galinčius ugdyti vaikus.

6. Tikėtina, kad norėsite pasikabinti iškabą virš darželio ar prie jo. Tam reikia gauti savivaldybės išduodamą išorinės reklamos leidimą.

Investicijos į šią veiklą priklauso nuo vietos, patalpų, erdvės, grupių skaičiaus ir dydžio, tad negalėtume pasakyti. 

Koki patentą reikėtų turėti norint teikti statybos paslaugas UAB įmonei? Žmogus yra atestuotas.

Kaip supratome iš paklausimo, interesantas nori teikti statybos darbų paslaugas kaip fizinis asmuo. Tai jis gali daryti įsigijęs verslo liudijimą arba individualią veiklą pagal pažymą. Detalesnę informaciją apie verslo formas galima rasti: http://www.verslovartai.lt/lt/verslo-planavimas/verslo-formos-pasirinkimas/

Reiktų atkreipti dėmesį, kad verslo liudijimas įgyjamas ribotam laikui. Veiklas, kuriomis galima verstis įsigijus verslo liudijimą, galima rasti čia.

Veiklų klasifikatoriuje yra numatyti statybos darbai (kodas 101, 102, 104). 

Individuali veikla pagal pažymą suteikia platesnę veiklų galimybę (negalima veikla, kurią gali vykdyti tik juridinis asmuo).

Jei teisingai supratome, Jūs norite teikti statybos paslaugas uždarajai akcinei bendrovei, kuri taip pat vykdo statybos darbus. Reiktų atkreipti dėmesį:

 1. Su verslo liudijimu negalima parduoti savo paslaugų juridiniam asmeniui, jeigu jis verčiasi tokia pačia veikla.
 2. Teikiant statybos paslaugas, tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo negali būti darbdaviui ir darbuotojui būdingų darbo santykių.

Noriu gaminti telefonų ir kompiuterinės technikos laikiklius. 

Nuo ko pradėti gamybą? Gal geriau kreiptis į kokią įmonę, kuri jau gamina panašius daiktus ir jiems duoti savo projekto pavyzdį? Gamintume iš plasmasės, metalo, humid, magneto ir t.t.

Jeigu ketinama gaminti nedideliais kiekiais, tuomet specialūs leidimai šiai veiklai nėra reikalingi. Tačiau, jeigu ketinama gaminti dideliais kiekiais ir gamybos procese susidaro tarša arba atliekos, tuomet reikėtų kreiptis į Regioninį aplinkos apsaugos departamentą dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimo.

TIPK leidimo išdavimo procedūra skiriasi kiekvienu atveju, todėl siūlome kreiptis į atitinkamą aplinkos apsaugos departamentą. Jų kontaktus rasite čia Aplinkos ministerijos tinklalapyje (http://www.am.lt/VI/index.php#r/210).

Taip pat, savo prekes galite gaminti kitoje įmonėje. Paprasčiausiai reikėtų su įmone pasirašyti susitarimą, pateikti dizainą ir sumokėti už gaminius. Siūlome pasidaryti rinkos analizę ir pasidomėti, kokios įmonės gali pagaminti jūsų prekes. Verta paieškoti gamybos partnerių ir kitose šalyse.

Prekyba sumuštiniais, pica, kava iš furgono/mašinos

Planuojama prekiauti - savos gamybos sumuštiniais ir picomis, arbata/kava/gaivinančiais gėrimais iš mobilaus furgonėlio (autobusiukas pritaikytas) Klaipėdos mieste. Kaip geriau tai daryti galvojant apie mokestinę naštą - rinktis verslo liudijimą ar kurti ind. firmą? Ar kasos aparatas bus reikalingas? Ar reikia papildomai mokėti jei yra planas judėti, prekiauti ne vienoje vietoje ir ar yra vietos kur nėra leidžiama prekyba arba reikės išsiimti papildomą leidimą? Koks mokestis laukia norint gauti leidimą maisto gamybai ir prekybai ir ar norint prekiauti kava/arbata bei gaivinančiais gėrimais reikia turėti dar kitą leidimą? Ar reikia nusiųsti būsimo furgonėlio planą, kad būtų patvirtinta galimybė gauti leidimą lauko prekybai iš mobilaus furgonėlio?

Jeigu veiklą planuojate vykdyti vienas, tokiu atveju galima pasirinkti individualią veiklą pagal pažymą. Šią individualios veiklos pažymą galima išsiimti elektroniniu būdu per „Mano VMI“ sistema arba nuvykus į VMI teritorinį skyrių. Asmeniui vykdančiam veiklą pagal individualios veiklos pažymą yra taikomi šie mokesčiai – 5% arba 15% gyventojų pajamų mokestis nuo uždirbtų pajamų, 9% privalomasis sveikatos draudimas nuo pusės uždirbtų pajamų ir 29.7% valstybinis socialinis draudimas nuo pusės uždirbtų pajamų.

Jei veiklą planuojate vykdyti su komanda, tokiu atveju galite rinktis Mažąją bendriją arba Uždarąją akcinę bendrovę. Daugiau informacijos apie šių teisinių formų skirtumus bei mokesčius rasite čia: http://www.verslilietuva.lt/lt/verslo-formos

Prekiaujant iš mobiliojo furgonėlio, Jums būtinas kasos aparatas, kadangi priiminėsite grynuosius pinigus. Jūsų veiklai taip pat bus reikalingas prekybos viešosiose vietose leidimas, kurį išduoda atitinkama savivaldybė. Kadangi minite, jog planuosite veiklą vykdyti Klaipėdos mieste, turite gauti minėtą leidimą iš Klaipėdos miesto savivaldybės. Su savo mobiliuoju furgonėliu galėsite stovėti tik savivaldybės patvirtintose vietose. Jei planuosite važiuoti į kitus miestus, tuomet reikia gauti leidimą ir iš vietinės savivaldybės. Prieš pasirenkant prekybos vietą būtina ją susiderinti su savivaldybe, nes gali būti, kad joje prekiauti negalima.

Kad galėtumėte gaminti ir laikyti maistą furgonėlyje, gaminti kavą, arbatą, Jums reikia gauti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Šis pažymėjimas yra išduodamas vietai, kurioje bus laikomas ir gaminamas maistas, tad furgonėliui yra keliami higienos reikalavimai. Daugiau informacijos apie pažymėjimo išdavimą ir kainas rasite čia: http://vmvt.lt/node/596. Teikiant dokumentus Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai reikės pridėti ir furgonėlio planą pagal kurį matytųsi, kur bus laikomi maisto produktai, kus bus verdama kava, kur bus gaminamas maistas bei vieta personalo asmeniniams daiktams pasidėti. Detalesnę informaciją apie teisines formas, reikalavimus verslui rasite portale www.verslilietuva.lt